19. týždeň tehotenstva

19. týždeň tehotenstvaAko prebieha 19. týždeň tehotenstva? V tele budúcej matky pokračujú stále rovnaké procesy ako v predchádzajúcich týždňoch. Zrejme najvýraznejšie je pozorovateľná zmena váhy, ktorá je jedným z dôvodov, prečo by sa tehotná žena mala udržiavať v pohybe. Pravidelným primeraným tréningom a cvičením pre tehotné prospeje totiž nielen svojmu zdraviu, ale aj zdraviu svojho dieťaťa.

Vyložene športové aktivity vyžadujúce viac námahy, ako je napríklad behanie, jazda na bicykli, plávanie a tak podobne, je však dobré konzultovať s lekárom, aby sa stanovila vhodná hranica záťaže podľa konkrétneho zdravotného stavu každej ženy. Napríklad ženy s rizikovým tehotenstvom sa podobným aktivitám musí priamo vyhnúť!

V devätnástom týždni sa nastávajúca matka blíži k polovici tehotenstva. Dĺžka plodu je asi 15 cm a hmotnosť sa pohybuje okolo 200 až 220 g.

Vývoj plodu v 19. týždni tehotenstva

  • na koži sa začína tvoriť mázok (ochranná vrstva kože plodu), ktorý ju chráni
  • nohy a ruky sú v správnom pomere k telu
  • hlavička je vzpriamená
  • v mozgu sa vytvárajú centrá pre sluch, zrak a čuch
  • dieťa je schopné vnímať zvuky zvonku, začína rozpoznávať hlas matky
  • vďaka dokončeniu vývinu svalov dochádza už k otváraniu a zatváraniu úst, pohybu pier

Zvuk predstavuje od tohto týždňa pre plod veľmi výrazný stimul z vonkajšieho okolia prichádzajúci plodovou vodou, ktorá je veľmi dobrým vodičom. Dieťa si začína zvykať na zvuk tlkotu srdca aj hlas svojej matky, preto je dobré na bábätko hovoriť už v brušku. Niektoré štúdie dokonca preukázali, že po narodení má na novorodenca hlas matky oveľa viac upokojujúce účinky, ak ho počulo už v maternici, než ako je tomu u detí, na ktoré matky počas tehotenstva nerozprávali.

Mohlo by vás zaujímať

4. týždeň tehotenstva

4. týždeň tehotenstva

Ako prebieha 4. týždeň tehotenstva? V tomto týždni tehotenstva sa začínajú u budúcej matky prejavovať …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.