23. týždeň tehotenstva

23. týždeň tehotenstvaAko prebieha 23. týždeň tehotenstva? V tejto fáze tehotenstva už bruško rastie pomerne rýchlo, čo so sebou prináša niektoré zmeny v spôsobe života nastávajúcej matky. Za týždeň sa prírastok váhy pohybuje aj okolo 4 až 5 kg, takže nie je prekvapujúce, že sa organizmus takto rýchlym zmenám nestačí dostatočne prispôsobovať.

Problémy súvisiace s rastúcim bruškom v 23. týždni tehotenstva

  • zlé trávenie a pálenie záhy
  • nutkanie k častejšiemu močeniu
  • zadýchavanie
  • väčšia nemotornosť pri pohybe
  • prerušovaný nočný spánok

Zväčšujúca sa maternica začína tlačiť na okolité orgány v dutine brušnej, čím spôsobuje vznik vyššie popísaných problémov. Je dôležité upraviť svoj životný štýl tak, aby tieto ťažkosti boli čo najmenej znateľné. Napríklad pre lepšie trávenie je dobré jesť menšie porcie v častejších intervaloch a vyhnúť sa ťažkým alebo koreneným jedlám.

Nie každá matka sa musí stretnúť s tehotenskými nepríjemnosťami tak skoro, avšak ako bruško postupne rastie, budú tieto prejavy nadobúdať na intenzite, preto je dobré myslieť na ich prevenciu už v tomto období tehotenstva.

Dôležité je predovšetkým zahrnúť do svojho jedálnička dostatočné množstvo vitamínov a minerálov – hlavne železa – ktoré sú v tehotenstve veľmi potrebné.

Cestovanie a bezpečnostné pásy

Rastúce bruško prinúti nastávajúcu matku riešiť aj problémy s cestovaním. Rozhodne je bezpečnejšia a hlavne pohodlnejšia jazda autom než hromadnými dopravnými prostriedkami, kde môže ľahšie dôjsť k nárazu, ktorý je pre tehotnú ženu veľmi nebezpečný. Samozrejmosťou je potom v tomto prípade vždy použiť bezpečnostné pásy, kedy spodná časť pásu je vedená pod bruškom a priečny pás nad ním medzi prsiami.

Vývoj plodu v 23. týždni tehotenstva

  • vďaka spevneniu kostičiek v uchu sa zlepšuje sluch
  • dieťa takisto rýchlejšie priberá na váhe
  • koža je silnejšia a začína sa sfarbovať pigmentom
  • pitie plodovej vody môže viesť u dieťaťa k vzniku čkania
  • vyvíjajú sa pľúcnej cievy

Váha a výška dieťatka v 23. týždni tehotenstva

Váha plodu sa pohybuje v rozmedzí 450 až 500 gramov a dĺžka okolo 29 cm. Pretože je u dieťaťa sluch v tomto týždni už veľmi dobre vyvinutý, je dobré na dieťa v maternici hovoriť, aby si navyklo na hlas matky. Zároveň vníma rôzne zvuky z tela matky a jej okolia, zvyká si na pravidelne sa opakujúce podnety, ako je napríklad štekot psa, hudba z rádia a podobne.

Mohlo by vás zaujímať

4. týždeň tehotenstva

4. týždeň tehotenstva

Ako prebieha 4. týždeň tehotenstva? V tomto týždni tehotenstva sa začínajú u budúcej matky prejavovať …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.