24. týždeň tehotenstva

24. týždeň tehotenstvaAko prebieha 24. týždeň tehotenstva? Tak ako v predchádzajúcich týždňoch tehotenstva pokračuje zrýchlené priberanie na váhe, ktoré so sebou prináša viacero komplikácií, ktoré nastávajúcej matke môžu priebeh tehotenstva poriadne znepríjemniť. Medzi tie najbežnejšie patria problémy so správnou funkciou trávenia – či už ide o trávenie, zmeny chutí či vyprázdňovanie, ďalej opuchy prevažne dolných končatín, bolesti chrbta a kĺbov a zmena v držaní tela.

Správne držanie tela v tehotenstve

Zväčšujúce sa bruško vedie k zmene ťažiska v ženskom tele, spôsobuje väčšie prehnutie v bedrovej oblasti chrbtice a má vplyv na zmenu štýlu chôdze, ktorá je znateľne širšia (tzv. kačacia chôdza).

Veľký vplyv na tieto procesy má rozvolňovaniu väzov a svalov v panvovom pletenci, čo súvisí s prípravou ženského tela k pôrodu a je nezriedka sprevádzané nepríjemnými bolesťami.

Čo robiť pre správne držanie tela:

  • nepresiľovať sa dlhou chôdzou alebo státím
  • nosiť pohodlnú obuv
  • pravidelne posilňovať chrbtové svalstvo primerane k fáze tehotenstva (vôbec najlepšie je začať s týmto cvičením na samotnom začiatku tehotenstva)
  • uvedomovať si držanie tela a vedome sa usilovať o zmenšovanie prehnutia bedier

Vývoj plodu v 24. týždni tehotenstva

  • v ústnej dutine sa tvoria chuťové poháriky
  • očné viečka sa oddeľujú, ale oči ostávajú zatvorené, pretože sa ešte formuje sietnica
  • pokračuje intenzívny vývoj mozgu a jeho rast
  • takisto sa ďalej vyvíjajú pľúca – dochádza k vetveniu priedušiek a vzniká prieduškový strom

Váha dieťaťa sa pohybuje okolo 530 až 560 gramov a jeho dĺžka dosahuje 30 cm. V nasledujúcich týždňoch sa rast dieťatka do dĺžky výrazne spomalí, avšak veľmi podstatné bude rýchle priberanie na váhe.

Tento týždeň tehotenstva rovnako predstavuje dôležitý prelom – tzv. hranica viability plodu, čo znamená, že od tohto týždňa má už dieťa pri predčasnom pôrode šancu prežiť, hoci sa nejedná o stopercentnú istotu.

Mohlo by vás zaujímať

4. týždeň tehotenstva

4. týždeň tehotenstva

Ako prebieha 4. týždeň tehotenstva? V tomto týždni tehotenstva sa začínajú u budúcej matky prejavovať …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.