27. týždeň tehotenstva

27. týždeň tehotenstvaAko prebieha 27. týždeň tehotenstva? Koniec druhého trimestra predstavuje najneskoršiu métu, kedy je niekedy ešte možné ponechať si “starý” šatník. Hoci je prírastok váhy veľmi individuálny, v priemere to býva touto dobou takých 6 až 7 kilogramov, čo nastávajúcu matku samozrejme vedie k nutnosti zaobstarať si už niekoľko kúskov oblečenia z kolekcie tehotenskej módy.

Okrem vhodného pravidelného cvičenia je dobré rovnako tak, aj pravidelne odpočívať, a to nielen v noci, ale aj cez deň, pretože tehotenstvo predstavuje samo o sebe zvýšenú záťaž pre ženský organizmus, a preto dochádza ľahšie a rýchlejšie k únave.

Krvný obeh v tehotenstve

 • nárast objemu krvi v krvnom obehu je o viac ako 30 percent
 • zvýšená záťaž pre srdce sa prejavuje zrýchlením tepovej frekvencie o 10 až 15 úderov za minútu
 • pribúdanie červených krviniek prebieha často pomalšie ako je potrebné, preto môže dôjsť k vzniku tehotenskej anémie
 • stúpa hladina cholesterolu v krvi a látky podporujúce zrážanlivosť krvi (pozor na vznik zrazenín!)

Celý organizmus ženského tela sa musí prispôsobovať zmenám spojeným s tehotenstvom. Problémom súvisiacim s nedostatkom vitamínov alebo minerálov v tele je preto dobré preventívne predchádzať pravidelným užívaním doplnkov stravy, ktorá musí byť zároveň pestrá a vyvážená, čo sa druhov potravín týka.

Nezabúdajte, že základom zdravia je najskôr dobrá, vhodná a kvalitná strava, a až potom nasledujú rôzne doplnky výživy v tehotenstve.

Vývoj dieťaťa v 27. týždni tehotenstva

Váha plodu sa pohybuje okolo 900 až 950 gramov, čo je možné prirovnať ako keby ku hlavičke karfiolu, a dĺžka telíčka môže dosahovať 37 centimetrov.

 • na koncoch prstov sú jasne viditeľné nechtíky
 • pribúda produkcie kožného mazu a zvrásnená koža sa postupne vyhladzuje neustále sa ukladajúcim podkožným tukom
 • pľúca sa stále vyvíjajú; ešte nie sú natoľko vyvinuté, aby mohlo dieťa pri predčasnom pôrode samo dýchať, avšak s výraznou lekárskou pomocou by malo dobré šance na prežitie
 • pokračujúci vývoj pľúc dokazuje tiež objavovanie sa čkanie, ktorú je možné spoznať podľa krátkych opakujúcich sa pohybov dieťaťa v maternici
 • spánok a bdenie sa striedajú v pravidelných intervaloch
 • ako rastie, má bábätko k svojmu pohybu stále menej priestoru, takže jeho pohyby možno vnímať stále intenzívnejšie
 • veľmi rýchlo sa vyvíja mozog a jeho funkcie sa neustále zdokonaľuje

Posledný týždeň druhého trimestra predstavuje vstupnú bránu do poslednej fázy tehotenstva, v ktorej je možné sa tešiť zo stále rôznorodejších reakcií dieťaťa v brušku a začať sa postupne pripravovať na blížiaci sa pôrod.

Aké sú vaše skúsenosti s týmto štádiom tehotenstva a koncom druhého trimestru? Podeľte sa o tom s ďalšími čitateľmi tohto článku v komentároch pod článkom.

Mohlo by vás zaujímať

4. týždeň tehotenstva

4. týždeň tehotenstva

Ako prebieha 4. týždeň tehotenstva? V tomto týždni tehotenstva sa začínajú u budúcej matky prejavovať …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.