3. týždeň tehotenstva

3. týždeň tehotenstvaAko prebieha 3. týždeň tehotenstva? Práve v tomto týždni dochádza k oplodneniu vajíčka spermiou vo vajíčkovode, a preto je ešte len tretí týždeň tehotenstva skutočným začiatkom nového života. K ovulácii totiž dochádza zvyčajne 14 až 21 dní od začiatku poslednej menštruácie, a tak je žena vo chvíli počatia vlastne už v treťom týždni tehotenstva. V priebehu tretieho týždňa však ešte zmenu stavu nepociťuje ani nezistí prostredníctvom testu.

Čo sa deje vo vnútri v 3. týždni tehotenstva

  • Spojením vajíčka a spermie vo vajíčkovode vzniká tzv. zygota, ktorá sa následne začína ryhovaním deliť na viac buniek. Navyše pokračuje v zostupe do maternice, čo trvá 3 až 4 dni.
  • Asi týždeň po oplodnení sa takto zo zhluku buniek vytvorí bunková guľa zvaná blastocysta, ktorá sa skladá z dutiny, ktorá je vyplnená tekutinou, vnútorných buniek (základ embrya) a vonkajšieho obalu (neskôr placenta). Počas niekoľkých dní sa blastocysta zahniezdi v maternicovej sliznici, takzvanom endometriu.
  • Endometrium potom prerastie cez blastocystu a vyživuje ju po dobu 2 až 4 týždne kým túto funkciu prevezme placenta.

Na konci 3. týždňa tehotenstva meria budúce embryo približne pol milimetra a je teda už viditeľné voľným okom.

Mohlo by vás zaujímať

5. týždeň tehotenstva

5. týždeň tehotenstva

Ako prebieha 5. týždeň tehotenstva? V tomto týždni je už hladina tehotenského hormónu natoľko vysoká, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.