31. týždeň tehotenstva

31. týždeň tehotenstvaAko prebieha 31. týždeň tehotenstva? S postupujúcim tehotenstvom sa telo nastávajúce matky začína pripravovať na blížiaci sa pôrod, preto sa môžu objavovať nielen bolesti chrbta, ale aj panvy. Mimo to je možné pociťovať bolesti hrudníka. Bábätko je touto dobou už často obrátené hlavičkou dole a nohami sa preťahuje, prípadne kope až do hrudného koša. Toto nepohodlie je dobré vnímať ako dôkaz toho, že je dieťatko v poriadku a teší sa na svet.

K nemotornosti, návalom tepla a iným bežným tehotenským ťažkostiam sa navyše pridávajú takzvaní poslíčkovia. Pod odborným názvom Braxton-Hicksove kontrakcie sa skrývajú až mierne bolestivé sťahy maternice, ktoré však nemajú vplyv na otváranie pôrodných ciest a na rozdiel od pôrodu majú nepravidelný priebeh.

Dôležitá je prítomnosť partnera

V tomto období je viac než predtým potrebná trpezlivosť nastávajúceho otca, ktorý by mal byť pre svoju ženu patričnou oporou. Tak ako na samom začiatku sú v tom totiž aj teraz obaja rodičia spoločne. Blížiaci sa pôrod vyvoláva obavy a poslíčkovia na pokoji nepridajú, preto je úloha otca úplne nenahraditeľná.

Vývoj plodu v 31. týždni tehotenstva

Dieťa v poslednom trimestri veľmi rýchlo rastie. Do pôrodu priberie na váhe ešte okolo dvoch kilogramov, čo robí asi 200 g týždenne. Aktuálne teda váži asi 1,6 kilogramu. Vďaka usadzujúcemu sa podkožnému tuku dochádza k vyhladzovaniu kože a dieťatko sa stáva celkovo baculatejšie.

Aktivita a pohyby bábätka v maternici začínajú dostávať určitý rytmus, ktorý môže budúca matka vysledovať a podporiť pravidelným denným režimom. Tento postup môže mať preukázateľne dobrý vplyv na správanie dieťaťa po narodení.

Mohlo by vás zaujímať

4. týždeň tehotenstva

4. týždeň tehotenstva

Ako prebieha 4. týždeň tehotenstva? V tomto týždni tehotenstva sa začínajú u budúcej matky prejavovať …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.