35. týždeň tehotenstva

35. týždeň tehotenstvaAko prebieha 35. týždeň tehotenstva? Blížiaci sa pôrod sprevádza okrem iného predovšetkým väčšia únava nastávajúcej matky. Veľké bruško a hormonálne zmeny vedú k prerušovanému spánku aj veľmi živým snom, čo spoločne s obavami z konca tehotenstva na pokoji príliš nepridá. Je preto potrebné aj cez deň pravidelne odpočívať a snažiť sa rozptýliť napríklad dolaďovaním výbavičky pre dieťatko alebo ručnými prácami, prechádzkami a stretávaním sa s rodinou či priateľmi.

Na pravidelných lekárskych prehliadkach sa kontroluje mimo srdcových oziev dieťaťa tiež krčok maternice a jeho zmeny, ktoré pomôžu k odhadu príchodu pôrodu. Okrem bolestí chrbta, bedier a kostrče sa veľmi často objavuje aj pálenie záhy, pretože zväčšená maternica tlačí na žalúdok a spôsobuje vracanie žalúdočných štiav do pažeráka.

Vývoj plodu v 35. týždni tehotenstva

Ak sa dieťatko narodí už v tomto týždni tehotenstva, tak má takmer istotu, že prežije bez nejakých výraznejších komplikácií. Je to spôsobené skutočnosťou, že nervová aj dýchacia sústava sú väčšinou prakticky kompletne vytvorené. Rovnako tak sa v tomto týždni tehotenstva dotvára aj aj sústava tráviaca.

Podkožný tuk začína pomáhať regulovať telesnú teplotu, pokožka je vďaka nemu vyhladená a ružová. Váha sa pohybuje okolo 2,5 kilogramu a dĺžka okolo 40 až 46 centimetrov.

Orgány, ktoré v tele bábätka zatiaľ ešte nefungujú, sa na svoju funkciu pripravujú a prevezmú ju vzápätí po pôrode. Telíčko dieťaťa je schúlené, ruky skrížené na prsiach, nohy pokrčené a brada pritlačené k hrudníku. V prípade vhodnej polohy plodu hlavou dolu už v tejto pozícii zotrvá až do pôrodu. Pokiaľ k obráteniu ešte nedošlo, existuje zatiaľ stále veľká šanca, že k žiadanému obratu samovoľne dôjde.

Mohlo by vás zaujímať

4. týždeň tehotenstva

4. týždeň tehotenstva

Ako prebieha 4. týždeň tehotenstva? V tomto týždni tehotenstva sa začínajú u budúcej matky prejavovať …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.