37. týždeň tehotenstva

37. týždeň tehotenstvaAko prebieha 37. týždeň tehotenstva? Bežne sa objavujú takzvaní poslíčkovia, čiže falošné kontrakcie, ktoré však ešte nevedú k spusteniu pôrodu. V prsníkoch sa tvorí mledzivo (kolostrum), ktoré bude prvou výživou narodeného dieťaťa do doby, než sa spustí tvorba pravého materského mlieka. To sa deje druhý až štvrtý deň po pôrode. Mledzivo je  veľmi bohaté na živiny a protilátky, a preto je pre vývoj bábätka nepostrádateľné a veľmi, veľmi dôležité.

Od tohto týždňa tehotenstva sa navyše v gynekologickej poradni väčšinou vykonáva pravidelné kardiotokografické vyšetrenie srdcových oziev plodu, ktoré sa inak nazýva non-stress test a má za úlohu zistiť tiež prípadnú činnosť maternice. Kvôli poklesu bruška v rámci, toho že dieťatko zostúpi nižšie, tak sa zlepšujú ťažkosti s dýchaním, avšak zvyšuje sa tlak na bedrovú chrbticu, močový mechúr aj konečník, čo môže čakanie na pôrod veľmi znepríjemniť.

Vývoj plodu v 37. týždni tehotenstva

Tento týždeň tehotenstva predstavuje začiatok desiateho lunárneho mesiaca a tiež posledný možný termín, keď sa ešte môže dieťatko samovoľne otočiť hlavičkou dole, ak sa tak ešte nestalo. Po tridsiatom siedmom týždni sa už bohužiaľ bábätko neotočí a zostáva v maternici dolu panvovým koncom. Jedná sa asi o tri až štyri percentá prípadov.

Váha sa pohybuje okolo troch kilogramov a dĺžka sa blíži k päťdesiatimi centimetrom. V maternici je už naozaj veľmi stiesnené prostredie, ale aj tak sa bábätko snaží pohybovať. Nejedná sa už však o kopanie, ako tomu bolo predtým.

Mohlo by vás zaujímať

4. týždeň tehotenstva

4. týždeň tehotenstva

Ako prebieha 4. týždeň tehotenstva? V tomto týždni tehotenstva sa začínajú u budúcej matky prejavovať …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.