4. týždeň tehotenstva

4. týždeň tehotenstvaAko prebieha 4. týždeň tehotenstva? V tomto týždni tehotenstva sa začínajú u budúcej matky prejavovať prvé príznaky tehotenstva. Na začiatku sa môže objaviť implantačné špinenie/krvácanie, citlivosť prsníkov, nevoľnosť a vďaka vzrastajúcej hladine hormónu HCG sa dá tehotenstvo odhaliť jednorazovými testami, hoci výsledok nemusí byť úplne spoľahlivý.

Zárodok sa v tomto týždni už začína nazývať embryom. Štvrtý týždeň je tiež začiatkom organogenézy (vývoj a diferenciácia orgánov), teda samotný vývoj telesných orgánov plodu z troch zárodočných vrstiev, čo prebieha vo svojej základnej fáze až do 10. týždňa tehotenstva.

Počiatok organogenézy a jej tri vrstvy:

  1. ektoderm – nervový systém, koža, nechty, vlasy, prsné a potné žľazy, zubná sklovina, výstelka úst a konečníka, rohovka a šošovka oka
  2. endoderm – výstelka tráviaceho traktu a dýchacieho ústrojenstva, pankreas, štítna žľaza, sliznice močovej trubice, močového mechúra a pohlavného ústrojenstva
  3. mezoderm – srdce, obehový a lymfatický systém, kostra, svaly a vylučovací systém

Počiatok tehotenstva je veľmi dôležitý pre zdravý vývoj plodu, a preto by nastávajúca matka mala dbať na zásady správnej výživy a vyvarovať sa alkoholu aj iných nebezpečných látok, hoci tehotenstvo nemá ešte potvrdené.

Na konci 4. týždňa meria embryo približne 1 milimeter a váži menej ako jeden gram.

Mohlo by vás zaujímať

5. týždeň tehotenstva

5. týždeň tehotenstva

Ako prebieha 5. týždeň tehotenstva? V tomto týždni je už hladina tehotenského hormónu natoľko vysoká, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.