41.+ týždeň tehotenstva

41. týždeň tehotenstvaAko prebieha 41. týždeň tehotenstva? V štyridsiatom prvom týždni tehotenstva nie je nutné podliehať panike, ak pôrod ešte neprebehol, pretože dĺžka tehotenstva sa udáva 40 až 42 týždňov.

Akonáhle prejde prvý termín pôrodu, je nastávajúca matka pravidelne sledovaná v gynekologickej ambulancii, a to 2 – 3x týždenne. Je dôležité kontrolovať kvalitu a funkciu plodovej vody a aj srdcové ozvy bábätka.

Ak je zdravotný stav matky aj dieťaťa v poriadku, čaká sa ďalších 10 až 12 dní. V tomto intervale už väčšina pôrodov samovoľne prebehne. Ak sa nestane tak, potom je nutné prikročiť k umelému vyvolaniu činnosti maternice. Najčastejšie používanými metódami sú tzv. Hamiltonov hmat, podanie hormónu prostaglandínu, alebo riadená disrupciae vaku blán, tzn. vypustenie plodovej vody.

Pôrodom potom končí jedinečné obdobie očakávania príchodu dieťaťa na svet a začína iná, nemenej vzrušujúca etapa starostlivosti o bábätko. Prajeme vám veľa zdravia, radosti a pevných nervov 🙂

Mohlo by vás zaujímať

4. týždeň tehotenstva

4. týždeň tehotenstva

Ako prebieha 4. týždeň tehotenstva? V tomto týždni tehotenstva sa začínajú u budúcej matky prejavovať …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.