5. týždeň tehotenstva

5. týždeň tehotenstvaAko prebieha 5. týždeň tehotenstva? V tomto týždni je už hladina tehotenského hormónu natoľko vysoká, že je možné tehotenstvo pomerne bezpečne odhaliť pomocou bežných testov. Nastávajúcu matku tiež často trápia prvé tehotenské príznaky – predovšetkým zvýšené napätie, precitlivenosť, ranná nevoľnosť a zvracanie. Dôležité je čo najneskôr v tejto fáze tehotenstva prejsť k zdravému stravovanie a vyvarovať sa akýchkoľvek škodlivých látok, ktoré by mohli zárodok ohroziť v budúcom vývoji.

Čo sa deje v maternici v 5. týždni tehotenstva

Embryo v maternici rýchlo rastie. Na konci tohto týždňa váži asi 1 gram a meria okolo 2 mm, čo je veľkosť sezamového semienka, možno ho teda zachytiť ultrazvukom. Placenta a pupočná šnúra sú už plne vyvinuté a kompletne plnia svoju funkciu.

Pozrite si aj: Tabuľka veľkosti detí

Zreteľne sa dá rozlíšiť širšia časť zárodku, z ktorej bude neskôr hlava, a na opačnej strane chvostík, vďaka čomu zárodok pripomína skôr ako keby morského koníka..

Formuje sa:

  • nervová trubica, z ktorej neskôr vznikne mozog, miecha, nervy a chrbtica
  • jednoduché srdce, ktoré na konci tohto týždňa začína pulzovať
  • obehový systém, takže krv už prúdi telom embryá

Tlčúce srdce je takisto možné zachytiť ultrazvukom a hlavne dobre počuteľné, ale väčšinou až o jeden či dva týždne neskôr. Najčastejšie býva prvá kontrola s ultrazvukom na gynekológii naplánovaná až na ôsmy týždeň tehotenstva. Tieto prehliadky sú veľmi dôležité pre včasné odhalenie zdravotných komplikácií u matky aj dieťaťa.

Mohlo by vás zaujímať

4. týždeň tehotenstva

4. týždeň tehotenstva

Ako prebieha 4. týždeň tehotenstva? V tomto týždni tehotenstva sa začínajú u budúcej matky prejavovať …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.