Bolesť chrbta v tehotenstve

Bolesť chrbta v tehotenstveNajmä v pokročilom stupni tehotenstva bývajú bolesti chrbta úplne bežným problémom u väčšiny tehotných žien. S rastúcim bruškom sa mení ťažisko tela a zvyšuje sa záťaž na chrbtové svalstvo celkovo. S blížiacim sa pôrodom dochádza pôsobením hormónov tiež k uvoľňovaniu svalových a väzivových spojení v oblasti panvy, kvôli uľahčeniu priechodu dieťaťa pôrodnými cestami, čo spôsobuje aj veľmi nepríjemnú bolesť chrbta v tehotenstve.

Akonáhle sa ťažkosti objavia, reaguje väčšina žien vyhýbaniu sa bolesti a odľahčovaniu boľavého miesta, čím avšak preťažia zase svaly na inom mieste chrbta, záťaž sa námaha rozkladá nerovnomerne a bolesť chrbta v tehotenstve sa násobí.

Čo robiť na minimalizovanie bolesti chrbta v tehotenstve:

  • správne držanie tela – rovnomerné zaťaženie chrbtových svalov je veľmi dôležité, preto je dobré nato neustále myslieť pri státí, chôdzi aj sedení a dodržiavať správne, rovné držanie tela nielen v priebehu tehotenstva
  • cvičenie – posilňovaním panvového dna a brušných svalov je možné znížiť zaťaženie chrbtových svalov. Veľmi vhodné je cvičenie pre tehotné, plávanie, pravidelné prechádzky prípadné nejaké iné aktivity v tehotenstve.
  • spánok – najvhodnejšie poloha je na boku s podloženým bruškom a vankúšom medzi kolenami, ktorý pomôže zostať v správnej polohe po celú noc
  • obuv – v žiadnom prípade sa neodporúča používať topánky s vysokým podpätkom, ktoré nielenže zvyšujú záťaž chrbtových svalov, ale tiež prenášajú otrasy z chôdze na bábätko v maternici. Pohodlná ortopedická obuv je pre tehotnú ženu to najlepšie.
  • nepreťažovať sa a dostatočne odpočívať – ​​tehotná žena nesmie zdvíhať ťažké predmety nielen kvôli neúmernému zaťaženiu chrbta, ale tiež kvôli riziku potratu, alebo predčasného pôrodu
  • podporný pás na bruško
  • studené alebo horúce obklady na chrbát podľa toho, čo komu viac vyhovuje
  • masáž – veľkú úľavu môže poskytnúť jemná masáž boľavého miesta, ktorá pomôže uvoľniť preťažované svaly
  • lieky proti bolesti – pri neznesiteľných bolestiach a len po porade s lekárom!

Máte nejaké osvedčené tipy ako na bolesť chrbtice v tehotenstve? Poraďte aj ďalším čitateľom v komentároch pod článkom.

Mohlo by vás zaujímať

Bolesť kostrče v tehotenstve

Bolesť kostrče v tehotenstve

S blížiacim sa pôrodom, rastúcou hmotnosťou a zväčšujúcim sa bruškom potrápia mnoho nastávajúcich matiek aj …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.