oTehotenstve.sk / Choroby / Hellp syndróm

Hellp syndróm

hellp-syndrom-v-tehotenstveHellp syndróm je málo známa, no pre tehotnú ženu mimoriadne závažná komplikácia. Vo svojej podstate ide o variant preeklampsie s relatívne vysokou mortalitou. Prejavovať sa začína v neskorších štádiách tehotenstva, no môže sa vyskytnúť aj tesne po pôrode. Jeho diagnostika je náročná ,pretože sa príznaky podobajú na iné typy chorôb akými je napríklad gastritída, chrípka, ochorenia žlčníka atď.

Prečo názov HELLP syndróm?

Názov HELLP pochádza zo začiatočných písmen slov hemolysis (rozpad erytrocytov), elevated liver enzymes (zvýšené hodnoty pečeňových enzýmov) a low plateletes (trombocytopénia – nízky počet krvných doštičiek) a prvýkrát bol opísaný v roku 1982 doktorom Louisom Weinsteinom.

Závažnosť syndrómu HELLP sa meria podľa počtu krvných doštičiek matky a rozdeľuje sa do troch kategórií podľa systému nazvaného “Mississippiho klasifikácia”.

Symptómy Hellp syndrómu 

Hlavná príčina nie je známa, no môže existovať spojitosť medzi syndrómom HELLP a preeklampsiou a eklampsiou. Preeklampsia je prípad, keď tehotná žena trpí hypertenziou a poškodením iných orgánov, ako sú pečeň a obličky. Eklampsia je závažnejšia forma preeklampsie, ktorá zahŕňa aj záchvaty.

Medzi základné príznaky patrí: bolesť hlavy, únava, rozmazané videnie, náhly prírastok hmotnosti, opuch, najmä na tvári a rukách, nevoľnosť alebo zvracanie, bolesť v pravej hornej časti brucha či krvácanie z nosa.

Diagnostika

Včasná a presná diagnóza, ktorá sa opiera o laboratórne testy a zobrazovacie vyšetrenia je nevyhnutná pre úspech liečby a výrazne znižuje mieru chorobnosti. Hellp syndróm je kvôli rôznorodosti príznakov ťažké charakterizovať. Podobnosti s inými chorobami a s fyziologickými tehotenskými znakmi, často vedú k nesprávne diagnostikovaným prípadom alebo častejšie k oneskorenej diagnóze.

Najčastejšími dôvodmi mortality matiek je prasknutie pečene alebo mozgová mŕtvica, ak sa syndróm diagnostikuje v jeho raných štádiách dramaticky stúpa šanca eliminovať ich.

Liečba

Hlavným riešením Hellp syndrómu je pôrod, pretože príznaky vymiznú po ,,pôrode,, placenty.  Počas tehotenstva si väčšina žien vyžaduje transfúziu nejakej formy krvného produktu (červené krvinky, krvné doštičky, plazma).

Liečba kortikosteroidmi má význam na začiatku tehotenstva pre rýchlejší vývin pľúc plodu. Kortikosteroidy majú nejasný prínos, aj keď existuje predbežný dôkaz, že môžu zvýšiť počet trombocytov matky. Význam majú aj lieky na zníženie krvného tlaku.

Prevencia 

V súčasnej dobe nie je možné zabrániť vzniku syndrómu Hellp. Najlepšia vec, ktorú môžete urobiť, je udržiavať si dobré zdravie pred a počas tehotenstva a sledovať skoré príznaky ochorenia.

Nasledujúce kroky vám môžu pomôcť:

  • pravidelne navštevujte svojho lekára na prenatálne návštevy
  • informujte svojho lekára, ak ste mali vysoko rizikové tehotenstvo alebo niekto vo vašej rodine mal HELLP syndróm, preeklampsiu alebo iné problémy s krvným tlakom
  • zoznámte sa s príznakmi a navštívte lekára čo najskôr, ak ich máte
Hellp syndróm
5 (99.05%) 21 hlasov

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.