Úvod / Nepríjemnosti / Herpes v tehotenstve

Herpes v tehotenstve

herpes v tehotenstve a jeho riziká na plodVírusové infekčné ochorenie nazývané herpes je spôsobené vírusom herpes simplex, ktorý má podľa priebehu dve formy – prvá forma spôsobuje herpes v tehotenstve na perách a zdurenie krčných uzlín, druhá forma vyvoláva genitálny opar a zdurenie uzlín v slabinách.

Toto bežné ochorenie herpes v tehotenstve je veľmi nepríjemné a vysoko infekčné, vďaka čomu môže byť nebezpečné v čase tehotenstva kvôli možnej nákaze plodu v maternici. Pravdepodobnosť nákazy je však individuálne rozdielna a možné riziká je nutné konzultovať s lekárom.

Možné následky herpesu na perách v tehotenstve:

  • vznik vývojových chýb
  • poškodenie očí
  • potrat a predčasný pôrod so zvýšeným rizikom úmrtia dieťaťa

Najrizikovejšia je nákaza plodu v prvých 20 týždňoch tehotenstva. Hlavným problémom je, že plod v maternici nemá ešte vytvorený dostatočný imunitný systém a jeho organizmus teda nevie, ako sa proti prípadnej nákaze herpesom v tehotenstve brániť.

Možné následky genitálneho herpesu pre dieťa:

  • riziko úmrtia plodu (až 50%)
  • poškodenie očí

Vírus druhého typu sa môže do tela dieťaťa dostať buď rovnako ako v prvom prípade krvným riečiskom, alebo v dôsledku priameho kontaktu so sliznicou rodidiel – často zasiahnutím očí.

Prevencia a liečba oparu/herpesu v tehotenstve

V tehotenstve je dôležité posilňovať imunitný systém budúcej matky z mnohých dôvodov, nielen kvôli herpes vírusu. Samozrejmosťou je vyhýbanie sa kontaktu s osobami, ktoré už sú preukázateľne infikované vírusom, rovnako ako s inými chorými, aby sa zbytočne nezvyšovalo riziko nákazy matky.

V prípade infekcie a vzniku herpesu je liečba lokálna tak isto ako mimo tehotenstva, iba v prípade dlhodobej infekcie a po odporúčaní lekára sa nasadzuje cielená vnútrožilová liečba pomocou špecializovaných antivirotík, takzvaných acyklovirov, ktorá dieťaťu nijako neškodia.

Herpes v tehotenstve
5 (99.43%) 35 hlasov

Mohlo by vás zaujímať

strie v tehotenstve ako im predchádzať a ako sa ich zbaviť

Strie v tehotenstve

Akonáhle sa strie v tehotenstve raz objavia, je prakticky nemožné sa ich zbaviť a, hoci …

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.