Užívanie liekov v čase tehotenstva je vždy dôležité starostlivo zvážiť. Predovšetkým je nutné porovnať možné riziká a prospešnosť. Najrizikovejším obdobím pre prípadné negatívne ovplyvnenie vývoja plodu v maternici je hlavne prvý trimester, kedy sa vyvíja väčšina životne dôležitých orgánov. Lieky v tehotenstve si nastávajúca matka rozhodne nesmie nasadiť sama, a to ani v prípade kvapiek do nosa na liečbu nádchy, nieto ešte antidepresíva, antihistaminiká alebo antibiotiká. Všetko je nutné konzultovať s lekárom.

Tehotným sa podávajú lieky:

  • ktoré sa užívajú dlhodobo už z doby pred otehotnením a nepredstavujú riziko
  • ktorých nasadenie je nevyhnutne nutné
  • po riadnom vyšetrení lekárom, na najkratšiu možnú dobu a v najnižšej účinnej dávke

Lieky v tehotenstve

Kvapky do nosa v tehotenstve

kvapky do nosa v tehotenstve a lieky na nádchu

Môžu sa užívať kvapky do nosa v tehotenstve v tehotenstve alebo nie? Používaniu akýchkoľvek liekov v priebehu tehotenstva je potrebné venovať zvýšenú pozornosť, čo samozrejme platí aj u kvapiek do nosa.

Čítať ďalej »

Antibiotiká v tehotenstve

antibiotiká v tehotenstve a nutnosť týchto liekov proti infekciám a zápalom

Môžu sa užívať antibiotiká v tehotenstve alebo nie? Požívanie liekov či liečivých byliniek v tehotenstve predstavuje riziko pre zdravie matky a nenarodeného dieťaťa, avšak v nutných prípadoch je ich využitie nevyhnutné.

Čítať ďalej »

Antidepresíva v tehotenstve

antidepresíva v tehotenstve a negatívne účinky liekoch

Môžu sa užívať antidepresíva v tehotenstve alebo nie? Užívanie antidepresív v tehotenstve je veľmi sporné nielen pre budúcu matku, ale aj pre lekára, ktorý jej lieky predpisuje.

Čítať ďalej »