Nádcha v tehotenstve

Nádcha v tehotenstve a jej prevenciaAko to je s nádchou v tehotenstve? Tehotenstvo je samo o sebe spojené s mnohými zdravotnými komplikáciami či obmedzeniami, a preto je akékoľvek, hoci aj zanedbateľné ochorenie, pre nastávajúcu matku oveľa náročnejšie ako zvyčajne. Nehovoriac o tom, že choroba matky môže ovplyvniť vývoj plodu v maternici.

Nepríjemný problém vďaka tomu predstavuje aj inak pomerne neškodná nádcha v tehotenstve, pretože tehotná žena nemôže užívať voľnopredajné lieky bez konzultácie s lekárom. Mnoho látok obsiahnutých v obyčajných kvapkách do nosa totiž nie je vhodných pre tehotné ženy.

Čo robiť pri nádche v tehotenstve

Táto otázka bohužiaľ nemá jednoznačné riešenie, pretože závisí od typu a intenzite nádchy. Pokiaľ nie je upchatie nosa nijako výrazné, je dobré nasadiť čaj s citrónom a medom, preplachovať nos soľným roztokom (napr. Vincentkou alebo rozpustenou lyžičkou soli v pol litri vody) a dopriavať telu veľa vitamínu C.

V prípade, že je nádcha v tehotenstve silná, komplikuje dýchanie a nočný spánok, a nechce povoliť, je potrebné zakúpiť nejaké kvapky proti nádche, avšak iba po konzultácii s lekárom (najlepšie vaším gynekológom), prípadne lekárnikom.

Aké kvapky do nosu počas tehotenstva

  • Pinosol
  • Mar
  • Livostin
  • Olynth
  • Quixx a dalše

Prípravkov vhodných aj pre tehotné je už našťastie pomerne dosť, avšak aj u nich platí, že ich možno užívať len po nevyhnutne dlhú dobu a rozhodne nie dlhšie ako je uvedené v písomnej informácii!

Prekročenie odporúčanej doby môže viesť k poškodeniu nosovej sliznice a k vzniku takzvanej závislosti od pocitu prázdneho nosa. U tehotných žien môžu liečiva v kvapkách pri nesprávnom dávkovaní navyše ovplyvniť zdravie plodu.

Mali ste problémy s nádchou v tehotenstve prípadne s nejakým iným ochorením? Podeľte sa a poraďte aj ostatným čitateľom tohto článku v komentároch pod článkom.

Mohlo by vás zaujímať

Streptokok v tehotenstve

Streptokok v tehotenstve

Streptokok v tehotenstve je nebezpečný alebo nie, to sa dozviete v tomto článku. Baktéria zvaná …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.