OGTT v tehotenstve

OGTT v těhotenstvíOrálny glukózotolerančný test (OGTT) je základným diagnostickým testom porúch metabolizmu cukrov. U tehotných žien sa v klinickej praxi vykonáva medzi 24.28. týždňom tehotenstva, čo je obdobie s najvyššou produkciou antiinzulinových hormónov a vysokým stupňom inzulínovej rezistencie. OGTT má teda za cieľ zistiť, či nastávajúca matka má v poriadku hladinu cukrov aj po záťaži glukózou, čo je základný cukor v našom tele.

Hodnoty pri OGTT

Hodnoty štandardného OGTT po 75 g glukózy nalačno: do 5,5mmol/l 2 hodiny po záťaži: do 7,7mmol/l Zvýšené hodnoty znamenajú poruchu metabolizmu cukrov a u tehotných žien je potrebné túto situáciu riešiť.

Gestačný diabetes

Gestačný DM je poruchou tolerancie sacharidov rôzneho stupňa, ktorá je prvýkrát diagnostikovaná v tehotenstve a po pôrode vymizne. V našej populácii sa vyskytuje asi u 2-4% tehotných žien. Deti matiek s gestačným diabetom sa častejšie rodia väčšie, majú problémy s metabolizmom cukrov, nerovnováhu minerálov a môžu mať silnejšiu novorodeneckú žltačku.

Mohlo by vás zaujímať

Ako nepribrať v tehotenstve postup

Ako nepribrať v tehotenstve

Návod ako nepribrať v tehotenstve. Predovšetkým je nutné zdôrazniť, že v tehotenstve každá žena pribrať …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.