Úvod / Aktivity / Opaľovanie v tehotenstve

Opaľovanie v tehotenstve

opaľovanie v tehotenstveOpaľovanie je neoddeliteľnou súčasťou leta a obľúbenou aktivitou takmer každej ženy. Prijímanie slnečných lúčov nám nielen zlepší náladu, ale je aj zdraviu prospešné. Vytváranie vitamínu D je dôležitým procesom pri raste kostí dieťaťa, ale má aj svoju odvrátenú stránku, na ktorú by sme si mali počas tehotenstva dávať dvakrát väčší pozor. Je opaľovanie v tehotenstve bezpečné pre nás a pre naše dieťa? Tak na túto otázku odpovieme v nasledujúcom článku.

Pigmentové škvrny a opaľovanie v tehotenstve

Mnohým ženám sa počas gravidity zmení pleť – môže sa stať suchšou alebo naopak mastnejšou, niektorým ženám sa však vytvoria pigmentové škvrny, ktoré môžeme nazývať tiež ako chloazma. Tieto pigmentové škvrny sa nachádzajú predovšetkým na tvári a ich vznik je podmienený zvýšenou produkciou melanínu, ktorý sa vytvára pri nadprodukcii hormónu s názvom oxytocín.

Choazma je zdraviu neškodná a u väčšiny žien sa tieto pigmentové škvrny po tehotenstve stratia. Opaľovanie v tehotenstve však môže mať pri výskyte chloazmy veľké negatívum a to je to, že chloazma sa po ukončení tehotenstva nemusí stratiť.

Pár minút denne

Na vytvorenie vitamínu D, ktorý je veľmi prospešný pre náš organizmus a našu náladu, stačí aby sme sa denne vystavili slnečnému žiareniu po dobu aspoň 10 minút. Nemusíme vystavovať celé telo, ale stačí napríklad len ruka. Hlavnou úlohou vitamínu D je pomôcť regulovať vstrebávanie vápnika, fosforu a (v menšej miere) aj horčíka. Vitamín D je nevyhnutný na rast a zdravie kostí, bez neho sú kosti zdeformované, mäkké a neschopné regenerácie, čo sa môže prejaviť v ochorení nazvanom krivica u detí a osteomalácia u dospelých.

Dôležité je si uvedomiť, že častým vystavovaním kože slnečnému žiareniu koži a celkovo sami sebe viac ubližujeme ako pomáhame. Koža, ktorá je vystavená slnečnému žiareniu príliš často má sklony k predčasnému starnutiu a samozrejme ten najzávažnejší dôvod je zvýšené riziko rakoviny kože.

Netreba zabúdať na to, že počas tehotenstva je koža oveľa viac citlivá a to  znamená, že je aj oveľa náchylnejšia na spálenie. Preto by sme sa pri vystavovaní na slnku mali siahnuť na používanie krémov na opaľovanie s vyšším faktorom. Najdôležitejším pravidlom však je, aby sme sa vyhýbali slnečnému žiareniu v rozmedzí 11. až 15. hodiny, kedy je slnko najprudšie.

Samoopaľovacie krémy a solária

Pokiaľ patríte medzi medzi milovníčky opálenej kože a neviete sa jej vzdať ani počas tehotenstva, tak môžete siahnuť po samoopaľovacích krémoch alebo po návšteve solária. Návštevu solária vám však žiaden lekár neodporučí – a najmä nie počas tehotenstva. Nevhodné sú taktiež aj samoopaľovacie krémy, ktoré pracujú na princípe dihydroxyacetónu. Táto látka dokáže prechádzať cez placentu a dôjsť ku dieťaťu, čo môže mať na jeho vývoj nepriaznivé účinky.

Opaľovanie v tehotenstve a možné riziká

Tak ako pri všetkom, tak aj pri opaľovaní sú nejaké riziká, ktorým sa však môžeme účinne vyhnúť, pokiaľ budeme dodržiavať niektoré pravidlá a zásady. Jedným z najväčších rizík je prehriatie a dehydratácia, ktorá môže skončiť napríklad kolapsom. Dôležitou prevenciou tohto nepríjemného stavu je prijímať dostatočné množstvo tekutín.

Netreba zabúdať, že telesná teplota matky je počas gravidity vyššia a preto ku prehriatiu môže dôjsť oveľa rýchlejšie. Prehriatie môže poškodiť zdravie nielen matky, ale aj samotného plodu.

Opaľovanie v tehotenstve má aj iné riziká ako je dehydratácia alebo prehriatie a to napríklad pokles kyseliny listovej v organizme. Kyselina listová je veľmi dôležitou zložkou pri vývoji plodu, najmä v prvých troch mesiacoch. Hlavnou úlohou kyseliny listovej je znížiť riziko vrodených porúch, ako je napríklad trisómia 21. chromozómu alebo inak povedané Downovho syndrómu

Opaľovanie v tehotenstve
5 (99.55%) 44 hlasov

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.