Úvod / Aktivity / Plávanie v tehotenstve

Plávanie v tehotenstve

plávanie v tehotenstveMnohé ženy, ktoré boli športovo aktívne pred tehotenstvom chcú v ich koníčkoch pokračovať. Väčšina žien sa obáva toho, že zvýšená fyzická aktivita môže ich nenarodeným deťom ublížiť. Preto je dôležité si vybrať vhodný šport, ktorý spája športovú aktivitu a dokáže mať pozitívny vplyv na vývoj nášho dieťaťa. Práve tieto atribúty spája plávanie v tehotenstve. Na pozitíva a na riziká, ktorým sa treba vyvarovať sa spoločne pozrieme v tomto článku.

Plávanie v tehotenstve a kde plávať?

Plávanie v tehotenstve je azda najvhodnejším športom, ktoré môže tehotná žena vykonávať. Plávanie sa odporúča tehotným ženám predovšetkým v poslednom trimestri. Počas plávania človek zapája množstvo svalových skupín a práve preto sa odporúča tento druh fyzickej aktivity.

Mnohé ženy sa obávajú nakazením rôznych infekcií počas plávania, ktoré môžu mať negatívny vplyv na rast dieťaťa. Na výber máme množstvo miest na plávanie od mora, kúpaliska, termálnej vody po rybník, jazero alebo rieku. Všeobecne platí fakt, že v stojatých vodách je riziko infekcii väčšie. Za najčistejšie a najbezpečnejšie sa považuje more. Taktiež väčšinou nebýva problém pri kúpaní v jazere alebo v rieke. Problém väčšinou však nastáva po návšteve kúpaliska alebo rybníka.

Na kúpaliskách hrozí častá nákaza, pretože voda je stojatá a kvalita vody závisí od množstva faktorov ako je napríklad počasie, počet návštevníkov, množstvo zrážok apod. Toto by však nemalo patriť pre tie kúpaliská alebo plavárne, kde sú uvedené vhodné hodiny odporúčané na plávanie pre tehotné ženy, keďže tam by sa mala pravidelne merať kvalita vody.

Riziká plávania v tehotenstve

Plávanie sa považuje za jeden z najbezpečnejších športov, ale aj počas neho môžeme utrpieť zranenia alebo sa nakaziť nepríjemným ochorením. Najväčšie riziká, ku ktorým môže dôjsť počas plávania môžeme rozdeliť do dvoch skupín.

Sú to úrazy a infekčné ochorenia. Úrazy sa stanú väčšinou našou nepozornosťou ešte predtým ako do samotnej vody vstúpime. Väčšinou ide o pošmyknutie. Pokiaľ sa nachádzame v mori, tak naša obozretnosť by mala byť o to väčšia, pretože silné nárazy vĺn môžu mať negatívny vplyv pre dieťatko.

Druhou skupinou sú infekčné ochorenia. Infekčné ochorenia sa môžu týkať tráviaceho traktu (vracanie, hnačka), ale aj dýchacieho ústrojenstva, ktoré bývajú späté s horúčkami. Výskyt ochorení je však minimálny oproti prospešnému účinkom plávania predovšetkým v mori.

Dôležitá je ochrana proti infekciám

Ako bolo už vyššie spomenuté, tak pri plávaní nám hrozí isté riziko nakazenia sa infekčnými ochoreniami. Týmto ochoreniam sa dá z časti predísť, pokiaľ budeme dodržiavať nasledujúce rady.

Hlavným problémom pri plávaní je možnosť výskytu infekcie, ktorá sa môže dostať až do maternice. V dnešnej dobe sa už proti týmto infekciám dokážeme brániť a to napríklad používaním tampónov na kúpanie. Tieto tampóny by sa mali dať kúpiť v každej lekárni. Tampóny sú napustené špeciálnym olejčekom, ktorý bráni preniknutiu vody s infekciami do našej pošvy. Túto preventívnu metódu však môžu využívať len ženy, ktorých tehotenstvo je fyziologicky v poriadku a preto sa odporúča komunikácia s gynekológom.

Plávanie v tehotenstve a zásady ktoré treba dodržiavať

Plávanie v tehotenstve má určité zásady, ktorých by sme sa mali pridŕžať, aby nedošlo k nežiadúcim komplikáciam.

  • Žena by mala plávať až po ukončení prvého trimestra
  • Tepová frekvencia by nemala prekročiť 150 tepov za minútu
  • Plávanie by malo byť vo vode, ktorá je pravidelne kontrolovaná
  • Nekúpte sa v blízkosti výskytu vtákov a vyhýbajte sa vtáčiemu trusu (hrozí riziko výskytu toxoplazmózy)
  • Po kúpaní sa osprchujte čistou vodou
  • Po kúpaní si prezlečte plavky – prevencia a zníženie rizika ochorenia močových ciest
  • Teplota vody by mala byť do 37°
Plávanie v tehotenstve
5 (99.68%) 62 hlasov

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.