oTehotenstve.sk / Ostatné / Prvé príznaky tehotenstva

Prvé príznaky tehotenstva

prvé príznaky tehotenstvaAko zistím, že som tehotná? Budem mať bábätko? Aké sú prvé príznaky tehotenstva? Najspoľahlivejším ukazovateľom tehotenstva je lekárske vyšetrenie alebo tehotenský test, ale nemôžeme zabudnúť aj na meškajúcu menštruáciu. Avšak, to môže byť spôsobené nepravidelným cyklom. Tu by sme si mali uvedomiť, že absencia menštruačného krvácania nemusí jednoznačne znamenať druhý stav, ale rôzne ochorenia. Tým zvyčajne predchádza či psychická, tak aj fyzická záťaž organizmu a stresovo náročné obdobie.

Najčastejšie prvé príznaky tehotenstva

Medzi prvé príznaky tehotenstva patria na dotyk bolestivé a zväčšené prsia, tak ako pred menštruáciou. Môžete mať pocit, že sa vám zväčšili, oťaželi a zviditeľnili žilky v oblasti bradaviek. Zmenou môžu prechádzať práve aj bradavky, ktorých tvar a sfarbenie sa mení.

Pozrite a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie tehotenstvo, pre mamičky, výživa a starostlivosť o bábätko. Akcie až do výšky -25 %!

Prvé dni tehotenstva môžete pociťovať nevoľnosť doprevádzanú, nie len ranným zvracaním. Ženy to dávajú väčšinou za vinu vírusu črevnej chrípky, no opak je pravdou. Pôvod tohto príznaku sa pripisuje hormónom, ktoré počas tehotenstva zodpovedajú za takmer všetky zmeny v tele. Odporúča sa jesť pravidelne v malých porciách, kvôli nedostatočnej tvorbe črevných štiav. Ak diéta nezaberá, skúste si zaobstarať vitamín B6 alebo navštívte svojho gynekológa. Až v 80% prípadov práve nevoľnosť je ukazovateľom raného tehotenstva.

Pichanie v brušku rovnako ako pred menštruáciou je časté znamenie. Cítiť kŕče a bolesť v podbrušku je úplne normálne, pretože vaša maternica začne meniť svoj tvar, a tak sa pripravovať na vynosenie vášho budúceho potomka. Špinenie a krvácanie z pošvy sú symptómy gravidity, ktoré nie sú ničím nezvyčajným. Deje sa to až v 20% všetkých začiatkoch tehotenstiev. Mnoho žien to pokladá len za “zvláštnu” menštruáciu, pretože aj také sa v živote žien objavujú bežne.

Medzi ďalší znak, ktorý sprevádza prvý trimester a pokračuje až do pôrodu, je časté nutkanie močiť. Ako aj za nevoľnosť, tak aj tu je na vine hormón nazývaný chóriový gonadotropín. Časté močenie, môže byť zámenné aj za zápchu alebo hnačku. Grganie a plynatosť nie sú ničím výnimočným, pokiaľ sa jedná o prvé príznaky tehotenstva.

Mnoho zmien sa môže počas prvých dňoch tehotenstva odohrávať aj vo vašej ústnej dutine. Sucho v ústach je bežný sprievodný jav, kedy cítite, že ste smädná viac ako zvyčajne. Opakom môže byť aj vyššia tvorba slín. Tento príznak si je možno povšimnúť najmä v noci kedy môžete mať trochu oslintaný vankúš. Medzi tehotenské príznaky v prvých týždňoch patrí aj kovová pachuť v ústach. Je spôsobená ženským hormónom progesterónom. Bolo zaznamenané, že aj zvýšená citlivosť ďasien a ich nadmerné krvácanie môžu poukazovať na druhý stav.

Prvé príznaky tehotenstva
5 (99.17%) 24 hlasov

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.