oTehotenstve.sk / Ostatné / Röntgen v tehotenstve

Röntgen v tehotenstve

Röntgen v tehotenstveRöntgenové žiarenie je elektromagnetické ionizujúce žiarenie, ktoré vzniká vďaka prudkému zabrzdeniu elektrónov alebo ich presunu do nižšej energetickej úrovne. Röntgen v tehotenstve však môže predstavovať veľké riziko pre plod.

Čo je to röntgen

Röntgenové žiarenie je jedno z najzákladnejších a najviac využívaných zobrazovacích diagnostických metód, ktoré sa v modernej medicíne využívajú. Ide o neinvazívne vyšetrenie, vďaka ktorému lekári dokážu podrobne vidieť vnútorné štruktúry a s tým späté problémy.

Modernejšou metódou röntgenového žiarenia je počítačová tomografia (CT vyšetrenie), ktorá nám umožňuje bližšie a podrobnejšie popísať dané oblasti. Všeobecne môžeme povedať, že tieto zobrazovacie metódy sa využívajú na diagnostiku zlomenín, zápalu pľúc, slepého čreva až po odhalenie rakovinotvorných zmien v kostiach. 

Všetko závisí od množstva

Všeobecne sa môžeme stretnúť s názormi odborníkov, že tehotenstvo patrí medzi hlavné kontraindikácie na to, aby mohlo dôjsť ku stretu s touto zobrazovacou metódou. Potrebné si je však uvedomiť, že v tomto prípade hrá rolu množstvo faktorov, ktorými sa musíme riadiť. Pokiaľ ide o vážny stav matky, ktorý si vyžaduje urgentné podstúpenie röntgenového žiarenia, tak sa vo väčšine prípadov nahľadí na graviditu.

Dôležité je to, že podrobenie sa jednému vyšetreniu nemá takmer žiaden vplyv na vývin dieťaťa. Problém nastáva vtedy, pokiaľ by išlo o časté podstúpenie tohto vyšetrenia v spojitosti s nedisciplínou matky v podobe užívania alkoholických nápojov, omamných látok alebo fajčenia.

Miesto röntgenovania

Ďalším veľmi dôležitým faktorom je to, o akú ožarovanú časť tela ide. Pokiaľ sa jedná o ruku, nohu či chrup, tak riziko poškodenia plodu je minimálne. Z pochopiteľných dôvodov sa však zásadne neröntgenuje panvová oblasť. Pri podstúpení tohto vyšetrenia má zásadný vplyv vzdialenosť od röntgenového žiarenia či využívanie ochranných pomôcok ako sú plášť alebo špeciálna plachta, ktorou sa zakryje bruško.

Nutné je poznamenať, že veľký vplyv na dieťa má to, v akom štádiu tehotenstva a akej dávke žiarenia sa matka podrobila. Dôležité je poznamenať to, že so zvyšujúcou sa vzdialenosťou pôsobenia žiarenia nám klesá riziko poškodenia plodu. Röntgen v tehotenstve preto treba vykonávať s čo najvyššou možnou opatrnosťou, aby sa vyhlo následnému poškodeniu dieťaťa.

Nepotvrdená gravidita

Problém môže nastať, pokiaľ sme sa opakovane podrobili röntgenovému žiareniu v panvovej oblasti či oblasti brucha bez toho, aby sme o gravidite vedeli. Preto je dôležité lekára upovedomiť, že prípadné tehotenstvo možné je a s nasledujúcim vyšetrením treba počkať. V tomto prípade môže byť röntgen v tehotenstve veľmi nebezpečný pre zdravý vývin dieťaťa.

Röntgen v tehotenstve
5 (99.13%) 23 hlasov

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.