Úvod / Aktivity / Saunovanie v tehotenstve

Saunovanie v tehotenstve

saunovanie v tehotenstveMnožstvo žien obľubuje teplo a s tým je späté aj časté saunovanie. Čo ale v tehotenstve? Neobávajte sa, nemusíte sa saunovania úplne zriecť, ale veľmi dôležité je dodržiavať určité zásady, pri ktorých môže byť saunovanie v tehotenstve dokonca prospešné. Sauna taktiež môže priniesť úľavu od bolesti, ale dôležitý je aj správny výber sauny.

Je saunovanie v tehotenstve bezpečné?

Množstvo hláv, množstvo názorov. Rôzne zdroje uvádzajú rôzne názory – kým americkí vedci tvrdia, že saunovanie tehotných žien je nehygienické a tehotné ženy do sauny nepatria, tak ich fínski kolegovia tvrdia pravý opak. Fínski vedci priam odporúčajú aby sa tehotné ženy saunovali, pretože je to prospešné nie len pre budúce mamičky, ale aj ich deti.

Saunovanie v tehotenstve však prináša so sebou množstvo rizík, ktoré by sme pred saunovaním mali zvážiť. Saunovanie ako také podporuje dehydratáciu organizmu a s tým sú spojené príznaky ako točenie hlavy alebo malátnosť. Ako problém sa to môže javiť u žien so zníženým krvným tlakom, keďže vystavovanie vysokým teplotám tieto nepríjemnosti len zvyšuje.

Pokiaľ obľubujete saunu aj mimo gravidity, tak máte väčšiu šancu si ju užiť aj počas tehotenstva. Tehotným ženám sa neodporúča saunovať pokiaľ saunu predtým ešte neokúsili alebo do sauny chodili len príležitostne. Ženám s rizikovým tehotenstvom, vysokým či nízkym krvným tlakom či hroziacim predčasným pôrodom sa striktne zakazuje saunovať. Všeobecne sa odporúča, aby sa tento stav konzultoval s odborným lekárom.

Príliš vysoká teplota pre dieťa?

Množstvo žien odmieta saunu s tým názorom, že je tam vysoká teplota pre dieťa, čo môže dieťa negatívne ovplyvniť počas jeho vývoja. Tieto tvrdenia však odborníci razantne popierajú. Počas saunovania sa zvyšuje telesná teplota maximálne o jeden stupeň, čo nemá žiaden vplyv na matku a na dieťa. Kritické by to bolo, ak by sa telesná teplota zvýšila nad 40 stupňov. Dosiahnuť však túto teplotu saunovaním je však nemožné – telo si ju vytvára samo, napríklad pri horúčke.

Na čo by si mali tehotné ženy dávať pozor?

Najdôležitejšie je aby ste sa poradili s vašim lekárom a ak vám dá povolenie, tak určite saunovanie netreba preháňať. Tehotné ženy by sa mali saunovať maximálne dvakrát do týždňa a nemali byť absolvovať viac ako dve etapy pri jednej návšteve. Samozrejme, najdôležiješie je počúvať svoje vlastné telo – pokiaľ sa necítime dobre, točí sa nám hlava, zacítime bolesti bruška, tak by sme ihneď saunu mali opustiť.

Dôležitý je aj správny výber sauny. Všeobecne sa odporúča tehotným ženám, aby navštevovali sauny s nižšou teplotou ( 50 – 60 stupňov) ako tie s vyššou a taktiež aby zvolili miesto v nižších častiach sauny, kde je chladnejšie a ľahšie sa odtiaľ dostať von. Neodporúča sa vstup do sauny s cédrovou esenciou, pretože môže vyvolať kontrakcie. Parné kúpele sú taktiež pre tehotné ženy zakázané, keďže môžu spôsobiť dýchavičnosť a ďalšie komplikácie.

Pitný režim

Všeobecne môžeme povedať, že pitný režim je alfou a omegou pre náš organizmus a aj napriek tomu ho množstvo ľudí podceňuje a nedodržuje. Tehotné ženy majú zvýšený pitný režim na dva litre tekutín počas dňa. Odporúča sa piť čistá voda, bylinkové čaje alebo ovocné šťavy.

Pitný režim je veľmi dôležitou súčasťou saunovania, pretože počas tejto aktivity dochádza k zvýšenej strate telesných tekutín, čo sa nepriaznivo môže prejaviť malátnosťou, závratmi či v horšom prípade stratou vedomia.

Saunovanie v tehotenstve
5 (99.64%) 56 hlasov

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.