Úvod / Aktivity / Solárium v tehotenstve

Solárium v tehotenstve

solárium v tehotenstveSolárium v tehotenstve, áno alebo nie? Doba gravidity je výnimočná pre každú jednu ženu. Veľa žien sa zbavuje svojich zlých návykov ako je napríklad pitie alkoholu alebo fajčenie, aby vytvorili pre svoje dieťa ideálne podmienky na rast a vývoj. Sú však ženy, ktoré sú športovo založené alebo sa rady o seba starajú a vyhľadávajú slnečné lúče. Mnohé ženy neodolajú krásnej opálenej pokožke ani počas tehotenstva. V dobe keď slnko nie je ešte ideálne na opaľovanie, tak mnohé ženy siahajú po samoopaľovacích krémoch alebo navštevujú solária. Sú však solária neškodné pre zdravie našich nenarodených detí? 

Solárium v tehotenstve pozitíva

Solárium v tehotenstve má podobne ako slnečné žiarenie schopnosť vytvárať vitamín D v našom tele, ktorý je veľmi dôležitý pre správny vývoj dieťaťa, predovšetkým sa uplatňuje pri raste kostí. Tvorba vitamínu D je podmienená prítomnosťou melanínu, pigmentu, ktorý tento vitamín dokáže tvoriť.

Pigment melanín je zas tvorený prítomnosťou hormónu s názvom oxytocín, ktorý sa vyznačuje nadprodukciou najmä v období tehotenstva. Z toho nám vyplýva, že koža tehotnej ženy je oveľa viac citlivejšia a teda je náchylnejšia na spálenie. Na tvorbu vitamínu D stačí, aby sme sa vystavovali slnečným lúčom, v našom prípade lámp v soláriu aspoň 10 minút.

Pozitívum môžeme nájsť napríklad aj pri liečbe niektorých kožných ochorení. Táto liečba by však mala prebiehať pod dohľadom kožného lekára alebo špecialistu. Všeobecne sa však neodporúča navštevovať solária v období tehotenstva, pokiaľ to nie je nevyhnutné.

Solárium v tehotenstve negatíva

Solárium v tehotenstve má oveľa viac negatív ako pozitív a preto ho lekári neodporúčajú a v niektorých prípadoch návštevu solária dokonca zakazujú. Najväčším rizikom návštevy solária v období tehotenstva, je zvýšené riziko potratu alebo poškodenia plodu. Riziko sa zvyšuje pokiaľ návšteva solária prebieha už v pokročilejších fázach tehotenstva. Solárium v prvých týždňoch tehotenstva nemá takmer žiaden vplyv na plod, ale ak vieme, že čakáme dieťa, tak by sme sa mu aj tak mali vyhnúť. Poškodenie plodu vplyvom solária sa väčšinou netýka len jedného orgánu alebo jednej orgánovej sústavy. Väčšinou sa jedná o kombináciu viacerých poškodení orgánových sústav, ktoré dopredu nedokážeme odhadnúť.

Ďalším rizikom pri návšteve solária je prehriatie organizmu. Žena počas gravidity má vyššiu telesnú teplotu a preto sa dokáže omnoho rýchlejšie prehriať. Pri prehriatí môžeme pozorovať mnoho nepríjemných ťažkostí ako je napríklad motanie v hlave, slabosť, únava či dokonca kolaps. Dôležité je preto dodržiavať pitný režim, aby sme predišli dehydratácii.

Azda najväčším rizikom návštevy solária nielen počas gravidity je zvýšená pravdepodobnosť vzniku rakoviny kože alebo melanómu. Preto je dôležité sa nebezpečným UV lúčom vyhýbať a nie ich vyhľadávať. Nesmieme zabudnúť na dôležitú úlohu opaľovacích krémov, ktoré tieto nebezpečné lúče pohlcujú a napomáhajú k zdravšiemu opaľovaniu.

Mnohé ženy počas tehotenstva trpia pigmentovými škvrnami predovšetkým v oblasti tváre. Tieto pigmentové škvrny majú aj odborné pomenovanie ako chloazmy. Ako bolo vyššie spomenuté, tak chloazmy vznikajú pri nadprodukcii melanínu, ktorý je spôsobený zvýšenou produkciou hormónu oxytocínu v tehotenstve.

Väčšina žien, trpiacich pigmentovými škvrnami v období gravidity, sa môže tešiť na to, že po ukončení tehotenstva sa pigmentové škvrny stratia. Dôležité je však nevystavovať ich nadpriemernému slnečnému žiareniu, pretože potom môže dôjsť k tomu, že nám pigmentové škvrny ostanú už na dobu neurčitú.

Solárium v tehotenstve
5 (99.46%) 37 hlasov

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.