Streptokok v tehotenstve

Streptokok v tehotenstveStreptokok v tehotenstve je nebezpečný alebo nie, to sa dozviete v tomto článku. Baktéria zvaná streptokok má hneď niekoľko druhov, avšak pre tehotnú ženu je dôležité mať informácie hlavne o jednom a to – Streptococcus agalactiae. Ide o baktériu, ktorá sa bežne vyskytuje u mnohých žien vo vagíne a väčšinou nespôsobuje ani žiadne zdravotné problémy. Jej prítomnosť v pošve v čase pôrodu však môže byť riziková pre zdravie dieťaťa.

Vyšetrenie na prítomnosť tohto druhu streptokoka sa vykonáva v 36.38. týždni tehotenstva. Ak je žena pozitívna a nemá žiadne problémy, znamená to pre ňu len nasadenie antibiotík pár hodín pred pôrodom, aby sa zabránilo možnej infekcii dieťaťa.

Ak má žena v dôsledku baktérie výtok či iné problémy, nasadzuje sa lokálna liečba – najčastejšie čípky – podľa uváženia lekára.

Ako môže streptokok v tehotenstve ohroziť dieťa:

  • pneumónia
  • sepsa
  • meningitída
  • zápal pohrudnice, kĺbov či kostí

V priebehu tehotenstva nie je streptokok pre dieťa nebezpečný, preto nie je matka väčšinou nijako liečená, ak nemá problémy. Zavedenie užívania antibiotík v tejto dobe by len zbytočne zaťažovalo ženský organizmus a baktérie sa aj po preliečení väčšinou opäť vrátia. Preto sa antibiotiká nasadzujú až pred pôrodom, a to vnútrožilovo, pretože práve priechod pôrodnými cestami je pre dieťa najviac rizikový z hľadiska nákazy!

Kedy sa pri pôrode majú nasadiť antibiotiká:

  • keď je streptokok zistený pri riadnom vyšetrení alebo z moču
  • pri predčasnom pôrode do 37. týždňa tehotenstva, kedy ešte vyšetrenie neprebehlo
  • ak odtiekla plodová voda viac ako 12 hodín pred pôrodom
  • ak má matka horúčku väčšiu ako 38 °C
  • ak má matka v anamnéze už pôrod dieťaťa so streptokokom v minulosti

Nasadenie antibiotík pri pôrode dieťaťu neublíži, naopak mu môže zachrániť zdravie či dokonca život! Ak neexistuje istota, že je matka zdravá, je nutné nasadiť antibiotickú liečbu preventívne!

Mali ste problémy so streptokokom v tehotenstve? Podeľte sa o vaše skúsenosti aj s ostatnými čitateľmi v komentároch pod týmto článkom.

Mohlo by vás zaujímať

Nádcha v tehotenstve

Nádcha v tehotenstve

Ako to je s nádchou v tehotenstve? Tehotenstvo je samo o sebe spojené s mnohými …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.