oTehotenstve.sk / Ostatné / Ultrazvuk v tehotenstve

Ultrazvuk v tehotenstve

ultrazvuk v tehotenstveUltrazvuk v tehotenstve patrí medzi najzákladnejšie vyšetrovacie metódy s ktorými sa môže budúca mamička stretnúť. V dnešnej dobe je už množstvo typov ultrazvuku, ktorým sa môžeme podrobiť – od 2D, 3D, 4D ultrazvuku až po genetický ultazvuk. Väčšina mamičiek sa na toto vyšetrenie teší, pretože môže uvidieť svoje nenarodené bábätko, ale netreba zabúdať, že hlavnou úlohou ultrazvuku je informovať lekára o správnom vývoji dieťaťa. Vďaka tejto metóde môže lekár posúdiť či je vývin dieťaťa správny a či nedošlo k odchýlkam, prípadne vážnym zdravotným komplikáciám. Dôležité je ultrazvuk používať opatrne, pretože môže dôjsť k poškodeniu bábätka.

Kedy sa chodí na ultrazvuk

Všeobecne môžeme povedať, že každá tehotná žena sa podrobuje trom ultrazvukovým vyšetreniam v rozmedzí od 12. až 32. týždňa. U žien, ktoré pociťujú problémy sa vykonáva tzv. skríning v raných fázach tehotenstva a to medzi 6. až 10. týždňom tehotenstva.

Ďalším veľmi dôležitým vyšetrením je ultrazvukové vyšetrenie šijového prejasnenia plodu, vďaka ktorému môže lekár zistiť či dieťa trpí Downovým syndrómom alebo inými chromozomálnymi ochoreniami.

Skríning v raných fázach tehotenstva

Ide o prvé ultrazvukové vyšetrenie, ktorému sa podrobujú ženy, ktoré v minulosti prekonali potrat, mali mimomaternicové tehotenstvo a pociťujú silné bolesti. Ako bolo už vyššie spomenuté, tak toto vyšetrenie sa vykonáva medzi 6. až 10. týždňom tehotenstva – keďže je bábätko len veľmi malé, tak lekár používa špeciálnu kameru, vďaka ktorej sa vytvorí najlepší ultrazvukový obraz. Toto vyšetrenie slúži na potvrdenie tehotenstva, zistenie veku, veľkosti a životaschopnosti dieťaťa či stanovenie približného dátumu pôrodu.

Prvý ultrazvuk v tehotenstve

Prvý ultrazvuk, tiež nazývaný ako prenatálny skríning, sa vykonáva v priebehu 12. týždňa tehotenstva a označuje sa ako najdôležitejší. Slúži na potvrdenie gravidity a skúma či je oplodnené vajíčko uchytené v maternici, a či náhodou nedošlo k mimomaternicovému tehotenstvu. Počas vyšetrenia lekár potvrdí či žena čaká jedno alebo viac detí, skúma sa srdečná aktivita bábätka, umiestnenie placenty, objem plodovej vody a či sú vaječníky v poriadku. Najmilšou povinnosťou prvého ultrazvuku sa stáva vytlačenie prvej fotky vášho dieťatka.

Druhý a tretí ultrazvuk v tehotenstve

Druhý ultrazvukový skríning sa vykonáva v priebehu 20. týždňa tehotenstva a slúži predovšetkým na stanovenie pohlavia bábätka. Na tomto ultrazvuku už môžete vidieť rysy vášho dieťatka, nie ako na prvom ultrazvuku, kde sme videli všetko rozmazane.

Tretí ultrazvukový skríning sa vykonáva v rozmedzí 28. – 32. týždňa a dieťatko je na ňom už veľmi veľké a dokonca sa celé nezmestí ani na fotografiu. Toto vyšetrenie je veľmi podobné druhému ultrazvuku, kde lekár kontroluje pohyby a polohu bábätka alebo jeho správny vývoj a funkcie jednotlivých orgánov. Stanovuje sa termín pôrodu a to vďaka rozmerom hlavičky, hrudníka a dĺžky stehennej kosti.

Genetický ultrazvuk

Genetický skríning slúži ako doplnkové vyšetrenie pre tie mamičky, u ktorých sa počas prenatálneho skríningu objavili zlé hodnoty. Toto vyšetrenie sa vykonáva medzi 18. až 23. týždňom tehotenstva. Počas tohto skríningu lekár dokáže potvrdiť alebo vyvrátiť obavu z Downovho syndrómu.

Pri genetickom skríningu sa okrem chromozomálnych vývojových vád môže zistiť poškodenie srdca, skrátenie dĺžky stehennej kosti, pozoruje sa nosová prepážka alebo obličková panva.

Množstvo matiek si dáva vykonávať toto vyšetrenie bez odporúčania lekára – v tom prípade genetický skríning patrí medzi najdrahšie vyšetrovacie metódy (cena sa pohybuje okolo 50 eur). Pokiaľ vám však lekár odporúča toto vyšetrenie, tak genetický skríning hradí poisťovňa.

Ultrazvuk v tehotenstve
5 (100%) 37 hlasov

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.