Úvod / Nepríjemnosti / Únava v tehotenstve

Únava v tehotenstve

nadmerná únava v tehotenstve a ako sa jej zbaviťJedným z typických príznakov tehotenstva, ktorý sa často objavuje ako úplne prvá známka otehotnenia, je zvýšená únava v tehotenstve. Po oplodnení sa totiž ženský organizmus musí rozbehnúť na plné obrátky, aby uživil nielen sám seba, ale aj plod v maternici, a to si vyžaduje veľkú spotrebu energie.

Väčšia potreba spánku a odpočinku aj počas dňa býva spojená s prvým trimestrom tehotenstva a vracia sa, hoci často v menšej miere, aj vo trimestri treťom.

Ako na ospalosť a únavu v tehotenstve:

  • netreba sa brániť odpočinku – treba si ísť zdriemnuť, keď je to potrebné, ale len krátko
  • treba chodiť spať aj vstávať v pravidelný čas
  • vyhýbať sa kofeínu a naopak jesť veľa ovocia a zeleniny, dodržiavať pitný režim (aspoň 3 litre za deň)
  • pokiaľ to ide, zľahka cvičiť, ale nie po jedle
  • navštíviť lekára kvôli vylúčeniu tehotenskej anémie čiže chudokrvnosti, ktorá tiež spôsobuje zvýšenú únavu

Problém s nedostatočným odpočinkom riešia hlavne pracujúce ženy. V práci si samozrejme nie je možné len tak na chvíľu zdriemnuť, keď je to potrebné, a to môže byť počiatočná ospalosť v tehotenstve naozaj veľmi intenzívna. V prípade, že tehotná žena prácu kvôli únave nezvláda, je dobré vziať si aspoň na pár dní práceneschopnosť a kritické obdobie takto prekonať.

Väčšia únava v tehotenstve najčastejšie trvá prvé tri mesiace tehotenstva, a preto je dobré sa v tejto dobe vzdať vo svojom voľnom čase zbytočných upratovacích prác či nadštandardných aktivít, ako sú celodenné výlety alebo nočné návštevy priateľov a pod.

Únava v tehotenstve
5 (99.23%) 26 hlasov

Mohlo by vás zaujímať

strie v tehotenstve ako im predchádzať a ako sa ich zbaviť

Strie v tehotenstve

Akonáhle sa strie v tehotenstve raz objavia, je prakticky nemožné sa ich zbaviť a, hoci …

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.