Úvod / Nepríjemnosti / Výtok v tehotenstve

Výtok v tehotenstve

vaginálny výtok v tehotenstve a zmena farbyStáva sa pomerne často, že tehotnú ženu vydesí predovšetkým v počiatku tehotenstva alebo v jeho závere vaginálny výtok. V drvivej väčšine prípadov výtok v tehotenstve je úplne normálna súčasť tehotenstva, ktorou sa netreba nijako znepokojovať.

Pošvové sliznice sú v priebehu tehotenstva viac prekrvené a ľahko dôjde k ich podráždeniu, čo môže viesť k vzniku silnejšieho výtoku priehľadnej až bielej farby. Slabší až stredne silný výtok súvisí so zvýšeným zvlhčovaním pošvy počas celého tehotenstva, prípadne s hormonálnou nerovnováhou.

Problém však predstavuje výtok v tehotenstve, ktorý má tmavú farbu a sprevádza ho svrbenie alebo zápach, prípadne oboje. V takom prípade sa jedná najčastejšie o bakteriálnu infekciu, ktorú je nutné preliečiť po konzultácii s gynekológom.

Pre bábätko našťastie predstavuje táto situácia len minimálnu hrozbu, ale budúcej matke môže veľmi znepríjemniť tehotenstvo.

Vodnatý výtok v tehotenstve

Ak sa objavuje v priebehu tehotenstva vodnatý výtok, jedná sa o úplne normálnu a častú súčasť iného stavu. Silne prekrvené a viac sa zvlhčujúce pošvové sliznice vylučujú prebytočný sekrét von z tela, nie je preto nutné sa ním znepokojovať. A to ani v prípade, že sprevádza úplne celé tehotenstvo. V treťom trimestri môže dokonca zosilniť, či zmeniť farbu.

Ružovkastý výtok

Predovšetkým na začiatku tehotenstva nie je objavenie sa ružovkastého výtoku nijako vzácne. Jedná sa o zmiešanie pošvového sekrétu a krvi. V prvom mesiaci po počatí zastavujú hormóny k tomu určené činnosť vaječníkov a menštruáciu, ale nemusí sa im to podariť na sto percent. Telo sa tak týmto výtokom vlastne pripravuje menštruovať, hoci k samotnému krvácanie už nedôjde.

Pri objavení ružovkastého výtoku je dobré zostať pre istotu aspoň deň v pokojovom režime. Keby však výtok neodznel, alebo dokonca prechádzal v krvácanie sprevádzané bolesťami, je nutné okamžite navštíviť lekára!

Biely výtok

Tento typ výtoku sa v priebehu tehotenstva objavuje pomerne často a predstavuje jeho prirodzenú súčasť. Môže meniť svoju farbu od čírej po bielu aj konzistenciu od vodové k hustej kašovitej. Pokiaľ nie je výtok svrbivý, nesprevádza ho zápach alebo začervenanie pošvy, nepredstavuje žiadny zdravotný problém a nie je nutné sa ním znepokojovať.

Žltý výtok

Žltkastý a svetlo žltý výtok v tehotenstve sa môže v priebehu tehotenstva objavovať, bez toho, aby predstavoval príznak zdravotných problémov. Najčastejšie súvisí s hormonálnymi výkyvmi a vyššiou sekréciou pošvových slizníc.

Napriek tomu je dobré jeho výskyt konzultovať s gynekológom, aby mala nastávajúca matka istotu, že je všetko v poriadku. Tmavo žltý výtok už môže byť známkou bakteriálnej infekcie a je teda dobré nechať sa vyšetriť na vylúčenie tohto podozrenia. Ak sú však stery z pošvy v poriadku, nie je nutné sa stresovať obavami ani v tomto prípade.

Hnedý výtok

Veľmi často sa objavuje ružovkastý až hnedý výtok na samom počiatku tehotenstva, kedy dôjde k zahniezdeniu oplodneného vajíčka do sliznice maternice, čo môže spôsobiť ľahké krvácanie (preto hnedá farba výtoku).

Ďalším dôvodom môže byť poranenie pošvy pri sexuálnom styku, čo sa v dôsledku vyššieho prekrvenia môže v tehotenstve stať pomerne ľahko. Príčin k objavenej hnedého výtoku je teda viac a väčšina neznamená problém.

Ak je však hnedý výtok sprevádzaný bolesťami podbruška a prechádza až v krvácanie, je nutné okamžite navštíviť lekára. Môže sa totiž jednať o príznak mimomaternicového tehotenstva, alebo spúšťajúci sa potrat. Pri včasnom zásahu je možné tejto tragédii často zabrániť.

Zelený výtok v tehotenstve

Hoci ani v prípade objavenia sa zeleného výtoku ešte nie je dôvod na paniku, je naozaj dobré navštíviť lekára. Zelená farba totiž veľmi často ukazuje na zápal v tele. Pri pošvovom výtoku teda môže signalizovať bakteriálnu kvasinkovú infekciu. Pokiaľ je tento výtok navyše zapáchajúce alebo svrbí, je návšteva gynekológa nevyhnutná.

Výtok v tehotenstve
5 (99.29%) 28 hlasov

Mohlo by vás zaujímať

strie v tehotenstve ako im predchádzať a ako sa ich zbaviť

Strie v tehotenstve

Akonáhle sa strie v tehotenstve raz objavia, je prakticky nemožné sa ich zbaviť a, hoci …

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.